Telefon
WhatsApp
Espresso Kahve fiyatları

espresso, kahve çeşitleri arasında advertını en sıok duyduğumuz türlerden biridir. Bunun birtakım sebepleri var; pratik olması, lezzetli olması, hızlı hazırlanabilmesi veya başka bir şey... Şu bir gerçek ki, günümüzde dünyanın pek çadequate yerinde sevilerek tüketiliyor ve yayılmaya da devam ediyor. Peki kahveseverlerin gözdesi haline gelen espressoyu diğer kahvelerden ayıran şey nedir?

coffee Kahve

espresso NEDİR?
Mermer masa üstünde bir fincan espresso, Espresso, 1900’lü yıllarda İtalyanların keşfedip dünyaya tanıttığı, basınç gücünden yararlanılarak yapılan hızlı bir kahve demleme yöntemidir. oküçüok porsiyonlarda servis edilir ve oldukça sert bir tadı, yoğun bir kıvamı vardır. Aroması zengindir ve miligram başına düşen kafein miktarı yüksekir. İçimi filtre kahveye göre çadequate daha zordur. Bu yüzden herkesin sevemediği ve tüketemediği bir kahve çeşididir. Tadını yumuşatmak ve lezzetlendirmek adına; süt, karamel, çikolata gibi ilaveler yapılabilir. Bu tarz espresso bazlı kahve çeşitleri daha tatlı, hafif aromalara sahiptir ve seveni daha çoktur.Espressoyu kendi okültürümüzden bir örnekle Türk kahvesini benzetebiliriz. Aralarındaki en büyüokay fark espressonun Türk kahvesine nazaran daha kalın öğütülmesi ve telvesiyle birlikte servis edilmemesidir.
espresso NE DEMEK, coffee NE ANLAMA GELİYOR?
Bu konuda iki farklı görüş hakim. İlki, İtalyanca’da hızlı anlamına gelen “espres”ten aldığıdır. İkinci görüş ise basınç anlamına gelen “press”ten aldığıdır.

 

espresso NASIL YAPILIR? espresso YAPIMI İÇİN GEREKENLER NELERDİR?
coffee makinesi example

Lezzetli bir espresso yapabilmek için uyulması gereken bazı katı kurallar vardır. Kahvenin öğütülme kalınlığı, öğütülme zamanı, gramajı gibi unsurlar kahvenin aromasını önemli derecede etkilemektedir. Bunların yanında tabii ki iyi bir kahve harmanına sahip olmamız gerekirken, baristanın da bu adımları doğru şekilde uygulaması gerekir. Yoğun ve özüt kahve sınıfına girdiği için yumuşatmak ve tatlandırmak advertına yeni yeni espresso demleme yöntemleri ortaya atılsa da, aşağıdaki maddeler espressonun mucidi İtalyanlar tarafından olmazsa olmaz olarak gösterilmiş ve tüm dünyada kabul görmüştür.

*7-7.five gram espressoya uygun incelikte öğütülmüş kahve

*9 bar su basıncı

*İçme suyu

*eighty five-ninety four°C sıcaklık

*15-20 kg sıokayıştırma basıncı

*24-27 saniye akış (drip) zamanı

Kahve, makinenin portafiltre denen haznesine yerleştirip sıokayıştırılır. Ardından bardak yerleştirilip 30 ml su kahveden geçirilerek yarım dakika kadar süzülmesi beklenir. Bu şartlara uyulması halinde bir porsiyon coffee elde edilir . espresso fincanları genellikle forty five ml büyüklüğünde, oval bir yapıdadır. Bu, espressonun köpüğünün tutunması için önemliyken sıcaklığın korunmasını da sağlar. Ayrıca bardağın önceden ısıtılması espressonun soğumasını engelleyecektir.

İYİ BİR ESPRESSONUN SAHİP OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER
ahşap masa üstünde coffee shot

1) Çekirdeğin kavrulma ölçüsü

Kahvenin doğru ölçüde kavrulması her çeşit kahvenin olmazsa olmazıdır ancak coffee, koyu kavrulmuş çekirdeklerin kullanılmasıyla lezzetini bulan bir kahvedir. Bu yüzden espresso için kullanılacak bir kahve harmanının koyu kavrulması şarttır.

2) Kahve çekirdeğinin tazeliği

coffee, diğer kahve türlerine göre tadını çgood enough yoğun hissettirdiği için bayat çekirdeğin kullanıldığı bir espresso kendini hemen belli eder. Bu yüzden çekirdeğin, espresso yapımına başlamadan hemen önce öğütülmesi diğer kahvelere göre çadequate daha büyük bir öneme sahiptir

three) Baristanın ustalığı

coffee yapımı zorlu bir süreç olmasa da işin iyi bilinmesi gerekiyor. Basınç ayarı, kahvenin bardağa süzülme süresi gibi konularda bilgi sahibi olmayan biri, kahve çekirdeği ne kadar iyi olursa olsun iyi bir espresso yapamaz. Bu yüzden kahvenin kalitesi kadar espresso yapan kişinin ustalığı da lezzeti belirleyen unsurlardandır.

coffee Makinesinde coffee yapılıyor

 

ESPRESSONUN FAYDALARI
-Vücuttan su atılmasını sağlar. Bu sayede tartıda daha hafif çıkmanıza ve ödemlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

-Yağ yakımını yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır ve kalori içirmediği için yağlanma yapmaz.

-Dikkati ve odaklanmayı artırır. Miligram başına yüksek düzeyde kafein içeren bir kahve çeşidi olduğu için kafeinin sihirli etkilerinden fazlasıyla yararlanmanızı sağlar.

 

ESPRESSONUN ZARARLARI
-Çadequate fazla tüketilmesi halinde vücutta titreme yapabilir. Bu yüzden abartmamak gerekiyor.

-Geç saatlerde içilirse uykusuzluk yapabilir ve gece geç saatlere kadar uyuyamamanıza sebep olur.

 

espresso YAPARKEN SIK GÖRÜLEN HATALAR
Lezzetli bir coffee yapmak için tüm aşamaların özenle, eksiksiz şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. En ufak hata, espressonun lezzetini ciddi şekilde etkilemektedir. Ancak tabii ki yapılan bu yanlışların çözüm yolları da var.

Eğer espresso çok akışkansa ve açık renkli bir kremaya sahipse kahve kalın öğütülmüş, az sıkıştırılmış veya eksik gramajda koyulmuş olabilir.

Tam tersi şekilde az akışkan ve koyu renkli bir kremaya sahipse kahve ince öğütülmüş, çadequate sıokıştırılmış veya yüksek gramajda koyulmuş olabilir.

Fincanın içinde kahve tortusu kalmışsa grup süzgeçleri tıkanmış veya değirmenin bıçakları çekirdekleri yeterince öğütememiş olabilir.

Kahve, ikili portafiltrede bir taraftan az, bir taraftan çadequate akıyorsa yanlış sıkıştırılmış veya makine eğri bir tabana koyulmuş olabilir.

TEKLİF FORMU